Sprievodca Šperkami

Čo znamená pozlátené? 

Všeobecne platí, že pozlátenie je proces, prostredníctvom ktorého je šperk vyrobený z určitého kovu alebo zliatiny pokrytý vrstvou iného kovu. Napríklad medený alebo strieborný prsteň s vrstvou zlata na povrchu by mal byť predávaný ako pozlátený.

Možno ste počuli o bielom zlate, čo je zliatina žltého zlata a bieleho kovu (napríklad paládia).

Avšak, možno bude pre vás zaujímavé dozvedieť sa, že táto zliatina zvyčajne vyzerá žltkastá, a práve preto je často pokovovaná ródiom, aby mu dodala čistú bielu farbu.

V takom prípade by ste mali byť vedomí toho, že po určitom čase používania, vrstva ródia sa môže ošúchať, a objaví sa spodný žlto tónovaný materiál.

 

Prečo by ste mali kupovať pozlátené šperky? 

Už určite viete, aké sú zlaté šperky, ale viete, čo to znamená keď šperk je pozlátený? Pozlátenie môže spraviť veľký rozdiel hlavne ak ide o cenu, ktorú zaplatíte za vaše šperky, pretože pozlátené šperky sú zvyčajne lacnejšie ako tie zlaté.

Napríklad, pozlátené šperky budú stáť menej ako analogické kusy vyrobené prevažne zo zlata. Takže, ak  peniaze sú dôležitým aspektom, možno pozlátené šperky by boli vhodnejším výberom.

 

Kedy kupovať pozlátené šperky? 

Najlepšie je kupovať pozlátené šperky, ak ich neplánujete nosiť každý deň.

Ak napríklad budete potrebovať zlatý prsteň, ktorý budete nosiť len príležitostne, môžete si kľudne vybrať ten pozlátený.

 

Sterlingové striebro vs. čisté striebro: Aký je rozdiel? 

Striebro a sterlingové striebro sú pojmy, ktoré sú často používané zameniteľne, ale nie vždy znamenajú to isté. Poďme sa pozrieť na to, ako šperky označené ako sterlingové striebro sa líši od šperkov z čistého striebra.

 

Čo je čisté striebro? 

Čisté striebro, označované tiež ako jemné striebro, má obsah 99,9% skutočného striebra. Vzhľadom k jeho vysokej čistote, jemné striebro je príliš mäkké pre použitie v šperkárstve a je často v zmesi s inými kovmi, aby bolo tvrdšie.

 

Čo je Sterlingové Striebro? 

Sterlingové striebro je zliatina vytvorená, keď je meď pridaná do čistého striebra, aby výsledná zmes bola odolnejšia a menej mäkká.

Exituje tiež tzv. strieborná minca, čo je zliatina nižšej čistoty: Zvyčajne obsahuje 90% alebo menej striebra.

 

Čo je Swarovski kryštál?

Swarovski kryštály sú umelé drahokamy vyrobené v Rakúsku. V roku 1892 Daniel Swarovski vynašiel stroj na výrobu precíznych rezov do krásnych, vysoko kvalitných olovnatých sklenených kryštálov pomocou kremeňa, piesku a minerálov. Presný pomer týchto surovín zostal firemné tajomstvo. Tento špecializovaný výrobný proces zabezpečuje najvyššiu možnú mieru presnosti, ktorý vytvára brilantné kryštály. Už päť generácií, rodina Swarovski pokračuje v tradícii výroby najuznávanejších kryštálov na svete vo svojej továrni vo Wattens, Rakúsko.

 

Prečo sú Swarovski kryštály drahšie ako sklo? 

Spôsob výroby a spracovania nerastných zdrojov sú dôležitými faktormi pre kvalitu hotových kryštálov. Swarovski používa len tie najlepšie materiály na výrobu brúseného olovnatého skla, ktorý je známy po celom svete pre svoju brilanciu a hodnotu. Prvotriedna výroba, materiály, rezanie a leštenie sú tým, čo odlišujú Swarovski kryštály od iných sklární. Podľa Swarovského, "rezanie tvrdých materiálov, ako kryštálov a drahokamov, a to takým spôsobom, že majú sto identických strán v niekoľkých smeroch, je veľmi zložitá úloha; každý smer odrazeného svetla, musí byť najprv vypočítaná počítačom, potom to má byť simulovaná v 3D, optimalizovaná a nakoniec sa prevedie na kontrolné programy pre komplexné strojové zariadenie."